מה עושים במקרה של תאונה – הדרכת שמאי רכב

מדוע לעבוד דווקא עם השמאי חיים שריקי?

+ חיים שריקי הינו שמאי רכב בעל ניסיון ומוניטין של כ-45 שנים, מאז 1974
+ חיים שריקי הינו שמאי עצמאי, שאינו עובד עם אף חברת ביטוח ואינו מחוייב לאף חברת ביטוח.
+ חיים שריקי הינו בעל הסמכה של עד מומחה הרשום במאגר בתי המשפט השלום והמחוזי
+ חיים שריקי הינו שמאי רכב, העוסק בכל תחומי שמאות רכב, לרבות שמאות לרכבים פרטיים, מסחריות, משא, רכבי שטח, דו גלגלי, צמ"ה, משא כבד, רכבים חקלאיים, רכבים חשמליים, רכבי אספנות, רכבי ייבוא אישי ועוד.

כחלק מהשירות, אנו נירתם מיקצועית ואובייקטיבית לממש את זכויותיכם מול חברות הביטוח ו/או כל גורם אחר אשר מקורו בנשיאת אחריות הנזקים שנגרמו לרכושכם.

להצעת מחיר מלאו את הטופס או חייגו 054-6800-905

 

מה עושים במקרה של תאונה?

שמאי הרכב חיים שריקי חושף כאן מה עושים במקרה של תאונה, על מנת להבטיח שתקבלו את מירב הפיצויים המגיעים לכם. כפי שבטח שמעתם זה מכבר "ידע שווה כסף", ולכן, על מנת שזכויותכם לא תקופחנה במקרה של תאונת דרכים חס וחלילה, בחר חיים שריקי השמאי לכתוב את המדריך שאותו אתם קוראים, על מנת שברגע המקרה המצער תדעו כיצד לפעול, ומה אתם אמורים לעשות במקרה של תאונה:
א. תיעוד ורישום לאחר תאונה
כאשר מתרחשת תאונת דרכים, לא עליכם ולא על אף אחד, ההמלצה הראשונית היא לבצע תיעוד ורישומים. הרישומים והתיעוד יסייעו רבות בהמשך לכתיבת הדו"ח של שמאי רכב עבור חברות הביטוח והגופים השונים.
את מה יש לתעד במקרה של תאונה?
– את השטח שבו קרתה התאונה
– את הרכבים המעורבים בתאונה
יש לתעד בתמונות רבות באמצעות מצלמה או מכשיר טלפון, ומומלץ לצלם גם תמונות וגם וידאו קצר.
בנוסף, יש לרשום את התאריך והשעה המדוייקת שבה קרתה התאונה,
את פרטי הרכבים המעורבים (מומלץ לצלם את טופס רשיון הרכב של כל הרכבים המעורבים, וכן את טופס הביטוח של כל הרכבים המעורבים, ולוודא שהתמונה חדה וברורה. מומלץ לבצע מספר צילומים של כל טופס לייתר ביטחון).
כמו כן, יש לרשום את כל פרטי הנהגים המעורבים בתאונה: שמם, כתובתם ומספרי הטלפון שלהם.
יש לרשום גם את פרטי הביטוח של הרכבים: שם המבוטח, שם חברת הביטוח ומספר הפוליסה.
במידה ולתאונה היו עדים, יש לרשום גם את פרטיהם של העדים.

ב. תיעוד ורישום במידה והייתה פגיעה בגוף
בנוסף לרישום כל האמור לעיל, הרי שבזמן תאונה שארעה בה גם פגיעה בגוף, חלילה, יהיה צורך בהגעת משטרה למקום התאונה. במקרים כאלה, יש לרשום את פרטי השוטר ופרטי תחנת המשטרה שלו. לאחר הנסיעה באמבולנס לבית החולים יוענק לנוסעים שובר על הנסיעה באמבולנס אותו יש לשמור. לאחר בדיקה במיון בבית החולים יש לשמור את הדו"ח על תוצאות הבדיקה.

ג. לא להודות בשום דבר ולא לחתום על שום מסמך המעיד על הודאה באשמה
פרט שחשוב לזכור הוא שלא להודות באשמה ולא לחתום על שום מסמך המעיד על הודאה באשמה.
ד. ליצור קשר עם שמאי רכב מטעמך
כעת, לאחר שכל הפרטים מצויים אצל המבוטח, הוא יוכל לדווח באמצעות שמאי רכב על היקף התאונה ונזק לחברת הביטוח. הדיווח ייכתב כטופס תביעה לחברת הביטוח, אליו יש לצרף את העתקים של כל המסמכים והפרטים שנרשמו לאחר התאונה. המסמכים המקוריים יישארו אצלו למקרה הצורך.

הדרכים לקבלת מירב הפיצויים 
קיים פסק דין האוסר על חברות הביטוח לחייב את המבוטחים למנות שמאי רכב מטעם החברה. לאור זאת, לאחר התאונה זכותו של המבוטח לבחור בשמאי פרטי שאינו כפוף לחברת הביטוח. היתרון שבהזמנת שמאי פרטי הוא שהוא אינו כפוף לנהלים ולהנחיות של חברת הביטוח ושומר על האינטרסים של החברה. חשוב לדעת כי בזמן פסק דין זה, שמאים רבים הפכו לעצמאיים. יחד עם זאת, שמאים אלו עדיין כפופים לנהלים ולהנחיות של חברות הביטוח, ומתנהלים על פי האינטרסים של החברה. לעומת זאת, שמאי רכב פרטי הינו שמאי אובייקטיבי שאינו כפוף לאינטרסים ולהנחיות של  חברות הביטוח. עובדה זו גורמת לכך שהוא פועל להשגת הפיצוי המרבי המגיע ללקוח מחברת הביטוח אצלה רכבו היה מבוטח, גם במידה שערכו של הרכב ירד מסחרית.

במקרה של תאונה - שמאי רכב בעבודה
במקרה של תאונה – שמאי רכב בעבודה

ערעור על החלטת שמאי חברת הביטוח 
גם לאחר החלטתו של שמאי רכב מטעם חברת הביטוח, יוכל תמיד המבוטח לערער בשמאי רכב אובייקטיבי מטעמו. המעלה של מינוי שמאי אובייקטיבי, היא שהוא שם לנגד עיניו את הזכויות והאינטרסים של הלקוח באופן מלא, יחד עם פירוט זכויותיו בהתאם לתנאי הפוליסה התקנית. הערכתו של שמאי כזה תביא בסופו של דבר להחזר כספים מחברת הביטוח. בהצגת חשבונית מס מטעם השמאי שנשכר, חברת הביטוח מחויבת לשלם את ההוצאה על שכר הטרחה שלו.

זכויות וחובות של המבוטח ושמאי רכב
רבים מבעלי הרכב רואים בחברת הביטוח את הכתובת הטבעית שתתמוך בהם אם חלילה תתרחש תאונה, ועלות התיקון של הרכב תהיה גבוהה. מסיבה זו, הם בוחרים לשלם לחברת ביטוח סכום חודשי קבוע, בידיעה שיש מי שידאג לתיקון רכבם על כל מקרה שלא יבוא. ביטוח הרכב בחברת ביטוח מבטיחה להם למעשה שלא יאבדו את ערך הנכס, וכאשר הדבר יקרה בגלל תאונה הם יקבלו על כך פיצויים הולמים. יחד עם זאת, רבים אינם טורחים כלל לבדוק את הזכויות והחובות שלהם במסגרת ביטוח הרכב. כאשר הדברים מגיעים לפועל, והם מקבלים לידם את דו"ח שמאות רכב של חברת הביטוח על בדיקת הרכב, הם אינם מבינים כלל מדוע הדו"ח מיטיב עם חברת הביטוח ולא מעניק להם פיצוי הוגן כמבוטחים וותיקים ונאמנים. אז לפני שהקערה תתהפך על פיה, מובאים לפניכם הזכויות והחובות שלכם כמבוטחים.

מה תפקידו של שמאי רכב?
תפקידו הרשמי של שמאי הרכב הוא להעריך את הנזק שנגרם לרכב אשר היה מעורב בתאונה. מתוקף תפקיד זה על שמאי הרכב להיות אובייקטיבי ביותר, ולפעול בצורה הוגנת ושקולה. לחוות דעתו של השמאי ישנה חשיבות רבה, שכן על פיה יוחלט אם ירד ערכו של הרכב ובכמה אחוזים. בהתאם להערכה זו, מעבר לעלות התיקון, ייקבע הפיצוי הכספי שמגיע לנהג. בכדי שההליך יתבצע בצורה הוגנת ללא הפליית אחד הצדדים- הן הלקוח והן חברת הביטוח, האובייקטיביות של שמאי הרכב הופכת להיות חשובה מעין כמותה.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *