שמאות רכב במקרה של תאונה – מה צריך לדעת?

מדוע לעבוד דווקא עם השמאי חיים שריקי?

+ חיים שריקי הינו שמאי רכב בעל ניסיון ומוניטין של כ-45 שנים, מאז 1974
+ חיים שריקי הינו שמאי עצמאי, שאינו עובד עם אף חברת ביטוח ואינו מחוייב לאף חברת ביטוח.
+ חיים שריקי הינו בעל הסמכה של עד מומחה הרשום במאגר בתי המשפט השלום והמחוזי
+ חיים שריקי הינו שמאי רכב, העוסק בכל תחומי שמאות רכב, לרבות שמאות לרכבים פרטיים, מסחריות, משא, רכבי שטח, דו גלגלי, צמ"ה, משא כבד, רכבים חקלאיים, רכבים חשמליים, רכבי אספנות, רכבי ייבוא אישי ועוד.

כחלק מהשירות, אנו נירתם מיקצועית ואובייקטיבית לממש את זכויותיכם מול חברות הביטוח ו/או כל גורם אחר אשר מקורו בנשיאת אחריות הנזקים שנגרמו לרכושכם.

להצעת מחיר מלאו את הטופס או חייגו 054-6800-905

 

שמאות רכב במקרה של תאונה – מה תפקידו של השמאי בסיפור?
את שמאי הרכב תוכלו לפגוש בכל הליך של תאונת דרכים, כיוון שהוא הכתובת היחידה בשלב שבו זקוקים להערכת הנזק הנגרם למכוניות המעורבות בתאונה. הוא האיש שיקבע את עלות תיקון המכוניות ואת ערכן. את מסקנותיו מגיש שמאי הרכב בדו"ח, בו הוא כותב את חוות דעתו האובייקטיבית על היקף הנזק שנגרם לכלי הרכב. לחוות הדעת של השמאי השפעה מכרעת על גובה הפיצויים שתקבלו מחברת הביטוח. בכל תביעת ביטוח, להוציא ביטוח חובה, תדרוש חברת הביטוח מהמבוטח להעריך את הנזק שנגרם למכוניתו שהייתה מבוטחת ולפרט את גורמי ומהלך התאונה. בין אם מדובר בביטוח מקיף או צד ג' יהיה צורך בשמאי, גם בשביל להעריך את הנזק שנגרם לכלי הרכב האחרים שהיו מעורבים בתאונה. יחד עם זאת, במקרים בהם יתברר כי הנהג נהג בשכרות או שהרכב המעורב בתאונה לא תוחזק כראוי, לא ייתנו פיצויים.

שמאי רכב מטעם חברת הביטוח, או פרטי?
כיום, הנוהל הוא שכל חברת ביטוח ממנה שמאי מטעמה במקרים של תאונות דרכים. חברת הביטוח בוחרת את השמאי מתוך רשימת שמאי הרכב המוסמכים, אשר חברים באיגוד שמאים כזה או אחר. השמאי הנבחר לצורך ביצוע שמאות רכב יעריך את הנזק, ולדו"ח שיגיש לחברת הביטוח תהיה השפעה מכרעת על גובה הפיצוי אותו יקבל הלקוח המבוטח. הבעייתיות העיקרית הקיימת בבדיקתו של שמאי רכב כזה היא שהוא משוחד לחברת הביטוח. היינו, מכיוון שאת משכורתו הוא מקבל ממנה, הדו"ח שיכתוב יהיה מותאם לאינטרסים של החברה שאינה ששה לפצות הרבה, אם בכלל. לעומת זאת, בבחירת שמאי רכב פרטי מטעמכם, אתם מבטיחים לעצמכם הערכה אובייקטיבית של הנזק, נטולת כל אינטרסים. בנוסף, באמצעות שמאי פרטי אתם מוודאים שדו"ח שמאות הרכב שהגיש השמאי של חברת הביטוח הינו הגיוני.

שמאות רכב - צילום חיים שריקי שמאי רכב
שמאות רכב – צילום חיים שריקי שמאי רכב

איך מתנהלים עם שני שמאי רכב?
במידה והלקוח בוחר להיעזר בשמאי נוסף, הוא יהיה זכאי לתשלום עבור ההוצאה בהצגת חשבונית מס לחברת הביטוח. במידה וחוות הדעת של השמאי תהיה איכותית, ייתכן מאד שחברת הביטוח תקבל את הערכתו ועל פיה ייקבעו התשלומים ללקוח. יחד עם זאת, במידה וישנם פערים משמעותיים בין ההערכות של השמאי הפרטי לשמאי של חברת הביטוח, יהיה צורך לבדוק את הסיבה להבדלים הקיימים. ייתכן מאד ויוחלט במקרים כאלה לשמוע חוות דעת של שמאי שלישי שאינו מטעם אחד הגורמים שתכריע בנושא ותתקבל על שני הצדדים. במקרים של חוסר הסכמה בין הצדדים, ההכרעה בנידון מגיעה עד לערכאות משפטיות.

איך בוחרים שמאי רכב?
במידה ומעוניינים בשמאי רכב נוסף לזה שמציעה חברת הביטוח, יש לעשות את הבחירה בצורה נבונה ואחראית. אחרי הכל, חוות דעתו היא זו שתקבע את גובה הפיצויים שתקבלו מהביטוח. רצוי לברר על שמאי הרכב מלקוחות שאכן נעזרו בשירותיו, בכדי לעמוד מקרוב על מידת ההצלחה שלו בהגשת דו"חות ועל אופי השירות שהוא מציע. ברוב המקרים שמאי רכב ייבחר לאחר מקרה של תאונת דרכים. אולם, רצוי בהחלט לבחור בו עוד הרבה קודם לכך, כבר בזמן רכישת הרכב ולאחריו. בזמן כזה, ולא בתחושת הלחץ והבלבול שלאחר תאונה, סביר להניח שהבחירה תיעשה מתוך כובד ראש.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *