משחק הצינורות של חברת הביטוח

    משחק הצינורות

באחד הימים, גילה מר גלעד נזילת מים בדירתו , כמה חכם הייתי שרכשתי מבעוד מועד את הפוליסה המבטיחה כיסוי לבית שלי חשב גלעד בינו לבינו. גלעד פנה לחברת הביטוח ודיווח על הנזילה. – תתקשר לחברת "תיקונים" (שם בדוי) השיב נציג חברת הביטוח. 

כשעתיים לאחר שהתקשר עם חברת תיקונים, הופיע בביתו נציג החברה בכדי לבדוק את מהות הנזילה.

נציג תיקונים ראה את מקום הנזילה ואבחן מייד את הבעיה. קו המים המוביל משעון המים לדירה נפגע, אמר לגלעד, צריך להחליף את קטע הצינור שנפגע. – הדירה לרשותכם, השיב גלעד, תחליפו את הצינור.

זה לא כל כך פשוט, הסביר הנציג, הביטוח מכסה רק את החלפת קטע הצינור הפגום. אבל כדי להגיע אל הקטע הפגום, יש להרים את המרצפות

זה לא כלול בביטוח. תביא בעל מקצוע משלך וכשזה יסיים את הרמת המרצפות, תקרא לנו ונחליף את הצינור הפגום. או תמורת תשלום מתאים, אנו מוכנים להרים את המרצפות. – נציג תיקונים ראה את התדהמה על פניו של גלעד ומיד הוסיף ,יש לי הצעה בשבילך שתחסוך לך כאב ראש וכסף, בוא נבטל את הצנרת הקיימת ונתקין לך צינור עוקף דירה. במקום שהצינור יעבור דרך המרצפות, נתקין צינור מים חיצוני. זה יחסוך לך את הרמת המרצפות. 

גלעד סירב. הוא התעקש כי יחליפו לו את קו המים הקיים, אשר עובר מתחת למרצפות של הבית.  – אין כל סיכוי שנעשה את זה, הודיע לו נציג "תיקונים" והלך. כעבור יומיים, הגיע לדירה מפקח שרברבים מחברת תיקונים. המפקח ניסה לשכנע את גלעד כי ישלם עבור פתיחת המרצפות. גלעד סירב.

חלף חודש. בדירה הופיע "מומחה לאיתור דליפות" מטעם "תיקונים" אך לא הצליח לאתר את מקום הנזילה. עברו עוד מספר ימים והפעם הופיע בדירה שמאי רכוש מטעם חברת הביטוח.

השמאי בדק את הנזילה וקבע כי כדי להחליף את קטע הצינור שניזוק, יש לפרק את המרצפות.  איזה יופי, אמר גלעד לעצמו. עכשיו הכל יבוא על מקומו בשלום.

גלעד המתין והמתין. דבר לא קרה. לבסוף נמאס לו. ופנה למשרדנו בכדי לבצע עבורו אומדן נזקים שנגרמו 

לדירה. לאחר שבדק מר חיים השמאי את הנזקים נקבע כי יש להרים את המרצפות ולהחליף את צינור המים שניזוק. – כמו כן נמסר דו"ח מפורט כיצד יש לבצע את התיקון.

מר גלעד פנה לקבלן שרברבות מטעמו, זה האחרון הרים את המרצפות והחליף את קטע הצינור שדלף. הכל בדיוק לפי חוות דעתו של השמאי החיצוני.

האם חברת הביטוח השיבה לגלעד את עלויות התיקון ? הקורא המנוסה בוודאי כבר הבין שלא. לחברת ביטוח לא הייתה כל כוונה לשלם. גלעד נאלץ לפנות לבית משפט השלום.

חיים שריקי - מיומנו של שמאי רכוש - משחק הצינורות של חברת הביטוח

מדוע אתם מסרבים לשלם למבוטח שלכם את דמי התיקון, הקשה השופט, הרי הוא פעל בדיוק לפי דו"ח השמאי מטעמכם,.. ובכדי לאמת את הנזקים מונח לפני דו"ח שומה של השמאי מומחה מר חיים שריקי אשר קבע בוודאות את מקורו של הנזק כמצוין.  נכון, השיבו נציגי חברת הביטוח אך הוא התנהג כמו ילד עקשן. הוא הערים קשיים שלא לצורך. מה היה רע בהצעה לבטל את הצנרת הקיימת ולעקוף אותה בצנרת חיצונית? למה בכלל חשוב להסתיר את הצנרת מתחת למרצפות? 

הסירוב של גלעד לקבל הצעה כל כך נדיבה והגיונית הינו תמוה הוא פנה אל מרכז השירות של חברת הביטוח על מנת לבצע את התיקון. אלא שלאחר מכן, החלה מסכת ארוכה של ביקורים חוזרים ונשנים של נציגים: מפקחים, שמאי ומאתר. אשר כל אחד מאלו התנהג כשעיתותיו בידו, כאילו אין מדובר בתקלה שדחוף לטפל בה. 

בינתיים, בשל התנהלותן האיטית של חברת הביטוח וחברת התיקונים, המבוטח מצא את עצמו ללא מים למשך חודשיים. 

בנסיבות אלה, קובע השופט, גלעד היה רשאי לתקן את הנזק באמצעות שרברב מטעמו, כפי שאכן עשה. 

סוף דבר, השופט חייב אם כן את חברת הביטוח לשלם לגלעד את כל עלויות התיקון, עלויות משפט ועורך דין  לרבות תשלום שכר טרחת השמאי. כמו כן הוסיף השופט פיצויים עבור סבל, אי-נוחות וטרדה בסך 28,600 ₪. 

תוכן המאמר אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, אינו חסין מטעויות והשמטות אין להסתמך עליו בביצוע ו/או מפעולה כלשהי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *